Clubul posesorilor de VOLVO din Romania
Septembrie 23, 2019, 12:31:53 *
Bine ai venit, Vizitator. Trebuie să te autentifici sau să îţi creezi un cont.

Autentifică-te cu numele de utilizator, parola şi precizează durata sesiunii.
Noutăţi: BINE ATI VENIT PE FORUMUL CLUBVOLVO.RO
Chat online pe pagina principala. Aveti posibilitatea acum sa comunicati instantaneu.

Website   Pagina principală   Ajutor Calendar Galerie Autentificare Creează un cont Asociatia Volvo Club  
Pagini: 1   In jos
  Imprimă  
Autor Subiect: Zgomot motor  (Citit de 5242 ori)
0 Utilizatori şi 1 Vizitator pe acest subiect.
xaba72
Vizitator
« : August 11, 2011, 09:25:23 »

De cand s-a inoit site-ul celalalt, nu gasesc acolo mai nimic ( ori sunt eu prost !  Grin ), de aceea m-am gandit sa va intreb aici, poate ma ajuta careva. Am facut si un subiect pe tema asta dincolo, adica al meu 1,6 pe benzina are un zgomot disel in relant. Mi sa spus ca e o problema frecventa la volvouri si ca daca nu ma deranjeaza sa nu-i dau atentie. Si nu mai stiu cine, acolo a scris ca si el a avut aceeasi problema, a schimbat ceva O-ring-uri in baia de ulei si de atunci nu mai are acel zgomot. Acuma intrebarea mea este: nu poate cineva trimite un desen, o fotografie...ceva, c-am unde sunt acele O-ringuri ? Sau daca unul mai destept ca mine   Grin  daca ar gasi subiectul acesta dincolo si ar trimite un link, ca pare mi se, era un desen acolo....pe undeva, daca mi-amintesc bine.   Grin
Memorat
BogdanG
Administrator
DEDICAT MARCII

Popularitate: -154
Deconectat Deconectat

Gen: Bărbat

« Răspunde #1 : August 11, 2011, 04:44:18 »

Tare asta Cheesy
Problema ta este de la fulia defazoare.
Este o piesa destul de scumpa pt a merita sa fie schimbata, piesa costa cam 800 lei si manopera este cea de distributie adica aprox 300 lei, deci trebuie sa dai ~1100 lei ca sa scapi de zgolotul ala.

Nu are nici o legatura cu nici un oring, pur si simplu e "bad design" si de aia face galagie .

Memorat

Diagnoza, reparatii si chiptuning Volvo -0767.726.392
xaba72
Vizitator
« Răspunde #2 : August 12, 2011, 01:48:56 »

Tare asta Cheesy
Problema ta este de la fulia defazoare.
Este o piesa destul de scumpa pt a merita sa fie schimbata, piesa costa cam 800 lei si manopera este cea de distributie adica aprox 300 lei, deci trebuie sa dai ~1100 lei ca sa scapi de zgolotul ala.

Nu are nici o legatura cu nici un oring, pur si simplu e "bad design" si de aia face galagie .

Si asta unde vine ? E ceva ce poate strica motorul sau poate dauna ceva motorulul, tractiunii ? Si este adevarat ca daca nu-l bag in seama se poate merge cu ea fara probleme ?
Doar atunci ma nerveaza cand e in relant, atunci are zgomotul numai, in turatie nu se aude nimic.  Huh?   Afro
Memorat
autonimbus
Vizitator
« Răspunde #3 : August 19, 2011, 07:42:56 »

Prietene dute la un Service ,dute undeva sa-ti spuna mecanicii ce are, asa are si un tacanit la volan nu?
Memorat
BogdanG
Administrator
DEDICAT MARCII

Deconectat Deconectat

« Răspunde #4 : August 21, 2011, 08:29:39 »

@Xaba piesa  vine pe distributie la axa cu came de evacuare .

Florine tu chiar crezi ca toti mecanicii stiu ce sa schimbe ?
Memorat

lik2008
Vizitator
« Răspunde #5 : August 21, 2011, 05:34:13 »

@Bogdan G  eu cred ca sunt mecanici care nici macar nu stiu unde sa caute,de schimbat nu poate fi vorba
sau schimba alta piesa care nu trebuie Smiley)
Memorat
xaba72
Vizitator
« Răspunde #6 : August 21, 2011, 10:19:42 »

@Bogdan G  eu cred ca sunt mecanici care nici macar nu stiu unde sa caute,de schimbat nu poate fi vorba
sau schimba alta piesa care nu trebuie Smiley)

Pai...de ce v-am intrebat pe voi Huh? Am fost la 3 mecanici diferiti si nici unul n-a putut spune ce ii si de unde vine acel zgomot. Fiecare a inceput cu tachetii, si cand am spus ca nu sunt, au ramas uimiti: " S-atunci ce e ? ", ma intrebau de parca m-am dus la ei sa le instruiesc.
Domnule @BogdanG, piesa aceea se poate gasi si SH, adica daca cineva desface un motor, poate scoate de acolo sau fiecare an de fabricatie are alt tip de fulie si nu se v-a potrivii doar daca e de aceeas tip de motor ?
Memorat
BogdanG
Administrator
DEDICAT MARCII

Deconectat Deconectat

« Răspunde #7 : August 24, 2011, 12:58:31 »

Avea Sandro un motor de 1.8 din 2002 parca, vorbeste cu el si vezi daca mai are fulia .

Problema este ca fiind un defect standard chiar si cea SH poate face acest zgomot sau zgomotul poate aparea repede .
Memorat

xaba72
Vizitator
« Răspunde #8 : August 24, 2011, 12:38:59 »

Am inteles. Deci in afara de zgomotul deranjant, poate strica ceva sau poate dauna intr-un fel sau altul motorului ? Sau daca dau muzica mai tare si nu-l bag in seama, se poate merge fara probleme ?
Memorat
Pagini: 1   In sus
  Imprimă  

Schimbă forumul:  

Creat cu MySQL Creat cu PHP Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2007, Simple Machines
Traducerea în limba română © 2006-2007 www.smf.ro

Validat cu XHTML 1.0! Validat cu CSS!